Eskapadowcy.pl
Search:

10 najwyżej położonych miast na Świecie
10 najwyżej położonych miast na Świecie

La Riconada, Peru1. La Rinconada, Peru, 5.100 m.n.p.m.

Najwyżej położone miasto na świecie znajduje się w Peru, na wysokości 5100 m.n.p.m. W 2003 roku La Rinconada zostało oficjalnie ogłoszone przez National Geographic jako najwyżej położone miejsce zamieszkałe przez człowieka. Miasto liczy około 30.000 mieszkańców, którzy najczęściej pracują w miejscowej kopalni złota.

El Alto, Boliwia2. El Alto, Boliwia, 4.150 m.n.p.m.

El Alto to najwyżej położone miasto w Boliwii z ponad 650 tys. mieszkańców. Miasto zostało założone w czasie budowy linii kolejkowej pomiędzy Jeziorem Titicaca i strolicą Boliwii - La Paz. Wielu podróżnych zna miasto, gdyż lotnisko La Paz znajduje się właśnie w jego granicach.

Potosi, Boliwia3. Potosí, Boliwia, 4.090 m.n.p.m.

Kolejne najwyższej położone miasto Boliwii. Miasto, które obecnie należy do światowego dziedzictwa UNESCO, kiedyś znane z wydobycia srebra (w 1544 roku odkryto wielkie pokłady srebra, w 1800 roku zaprzestano wydobycia).

Lhasa, Tybet4. Lhasa, Tybet, 3.650 m.n.p.m.

Do najbardziej znanych najwyżej położonich miast na świecie nalezy niewątpliwie Lhasa, stolica Tybetu. Miasto ma ponad 250 tysięcy mieszkańców i znajduje się w Himalajach. Lhasa kiedyś była siedziba Dalajlamy, który miał swoją siedzibę w pałacu Potala. W 1959 roku Tenzin Gjaco został zmuszony przez władze komunistyczne w Chinach do opuszczenia Tybetu i obecnie mieszka w Indiach. Miasto zawsze było celem wielu pielgrzymów. Wszystkie świątynie buddyjskie, a także słynny Pałac Potala kuszą atrakcjami. Miasto jest również na liście UNESCO.

Apartaderos, Wenezuela5. Apartaderos, Wenezuela, 3.505 m.n.p.m.

Apartaderos to małe miasteczko w andyjskiej części Wenezueli. Położone na wysokości 3505 metrów, to najwyżej położone miasto w Wenezueli. Miasto żyjące z turystyki oraz rolnictwa, uprawy kwiatów oraz rzemieślnictwa.

Namache Bazaar, Nepal6. Namache Bazaar, Nepal, 3.500 m.n.p.m.

Miejscowość w Nepalu w dystrykcie Solukhumbu, leżąca w rejonie lodowca Khumbu w Parku Narodowym Sagarmatha. To najlepiej rozwinięta miejscowość na trasie trekkingu do bazy pod Mount Everestem. Ze względu na swe położenie stanowi dogodną bazę wypadową dla ekspedycji, których celem są Himalaje, włącznie z samym Everestem. W Namcze oferowanych jest wiele miejsc noclegowych.

Cuzco, Peru7. Cuzco, Peru, 3.310 m.n.p.m.

Piękne miasto, położone w peruwiańskich Andach, w pobliżu doliny Urubamba (Sacred Valley). Za czasów cywilizacji Inków, Cuzco pełniło funkcję stolicy. Dziś znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podróżni odwiedzający słynne zaginione miasto Inków w Machu Picchu prawdopodobnie również odwiedzą Cuzco, ponieważ znajduje się ono bardzo blisko ruin Inków. Dziś, miasto zamieszkałe przez około 350 tysięcy osób może poszczycić się ruinami budowli Inków oraz hiszpańskiej kolonialnej architektury.

Villa Mills, Kostaryka8. Villa Mills, Kostaryka, 3.100 m.n.p.m.

Choć dla większości ludzi Kostaryka kojarzy się z pięknymi plażami oraz lasami tropikalnymi, warto wiedzieć że kraj ten posiada także wysokie góry oraz wulkany. Mała wioska Villa Mills znajduje się na granicy z Panamą w pobliżu Cerro de le Muerte (Góra Śmierci). Wioska pomimo, że jest położona niedaleko równika, to temperatury ze wzgledu na wysokość nad poziomem moga spaść poniżej zera.

Leadville, Stany Zjednoczone9. Leadville, Stany Zjednoczone, 3.094 m.n.p.m.

To dawne górnicze miasto znajdujące się w Górach Skalistych w górnym biegu rzeki Arkansas. Najwyżej położone miasto w Stanach Zjednoczonych. Leadville to miasto, które kiedyś słynęło z wydobycia srebra, jest drugiim największe miastem w stanie Kolorado (po Denver). Obecnie odwiedzający czują się w nim jakby czas cofnął się o 100 lat do tyłu, tj. do czasów do Dzikiego Zachodu.

Hushe Village, Pakistan10. Hushe Village, Pakistan, 3.050 m.n.p.m.

Najwyżej położona miejscowość w Hushe Valley w Pakistanie. Leżąca w cieniu jednych z najwyższych i najbardziej dramatycznych gór (w tym K2, drugi najwyższy szczyt na świecie). Hushe służy jako punkt wyjścia dla wielu wędrowców w tej części Himalajów.

Views: 25311 views   
All Articles
Useful Information  (41)
Local and World News  (12)
Events  (56)
Press  (21)
Other  (25)

Ledger Nano X - The secure hardware wallet
Ledger Nano X - The secure hardware wallet

* Eskapadowcy.pl Portal is not responsible for content posted by users. Published content are property of their respective authors. Inappropriate Content.Instant SSL Certificate Secure Site

Zgłoś sugestię
  • Facebook
  • Nasza Klasa
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Blip
  • Flaker
  • GoldenLine
  • RSS