Eskapadowcy.pl
Search:

Dania - rowerowe informacje
Dania - rowerowe informacje

Dania słynie ze świetnie przygotowanych dróg rowerowych, zaś Bornholm szczyci się nazwą rowerowego raju. 235 kilometrów ścieżek rowerowych, wyznaczonych z daleka od ulicznego ruchu, zadowoli nawet najbardziej wybrednych amatorów tego sportu.
A do zobaczenia i zwiedzenia jest po drodze sporo atrakcji: Muzeum Historii Naturalnej NaturBornholm z ciekawymi interaktywnymi ekspozycjami, park wodny Joboland, Centrum Średniowiecza, a także wytwórnie szkła artystycznego i wędzarnie śledzi.
Warto też zatrzymać się, by spróbować słynnych w całej Danii słodyczy z małej wytwórni w Snogebaek i Svaneke.
Duński, zabawny film We love bikes (Kochamy rowery) ostatnio uzyskał wiele nagród. Jego akcja dzieje się w stolicy kraju - Kopenhadze.

Kopenhaga jest wzorem dla miast świata w ekologicznym stylu życia. W Nowym Jorku ścieżki rowerowe nazywane są ścieżkami kopenhaskimi, a kiedy w australijskim Melbourne politycy roztaczają swoje ambitne wizje dotyczące transportu rowerowego, mówią o ‘skopenhagyzowaniu’ ich miasta. To popularne na całym świecie skojarzenie Kopenhagi z jazdą na rowerze jest jak najbardziej uzasadnione, ponieważ w tym mieście w porannych godzinach szczytu na rowerach obok siebie jadą minister, lekarz, dyrektor z aktówką, stolarz, muzyk i ojciec wiozący swoje dzieci. W Kopenhadze jest 307 km ścieżek rowerowych i jest to jedno z najbardziej przyjaznych rowerzystom miast na świecie.

Jedną z najbardziej znanych ikon światowego wzornictwa jest fotel Egg duńskiego projektanta Arne Jacobsena.
Miłośnicy ciekawego wzornictwa pielgrzymują do Danii, by przyjrzeć się dziełom wielkich duńskich architektów, takich jak Arne Jacobsen czy Jorn Utzon, lub by odwiedzić galerie i aukcje oferujące oryginalne prace Poula Kjerholma, Hansa J. Wegnera i Borge Mogensena. Wzornictwo meblowe jest charakterystycznym elementem miasta widocznym w wielu kawiarniach i restauracjach – tutaj picie piwa prosto z butelki może zostać wybaczone, o ile robi się to w krześle projektu Arne Jacobsena!

Czarny Diament to niezwykły, architektoniczny budynek na kopenhaskim nabrzeżu. Dziewiętnastowieczny, ceglany budynek mieści się w ogrodach królewskich na terenie dawnego kanału portowego. Zdeponowano tutaj m. in. rękopisy Karen Blixen, Hansa Christiana Andersena oraz Sorena Kirkegaarda. W 1999 r. do zabytkowego gmachu dobudowano nowy, ośmiopiętrowy obiekt, obydwa budynki połączono zaś przeszklonym mostem przerzuconym nad ruchliwą ulicą. Ta niesamowita budowla została zaprojektowana przez pracownię architektoniczną Schmidt, Hammer & Lassem z Aarhus na Jutlandii. Zewnętrzne ściany Biblioteki zostały zbudowane z czarnego granitu i przyciemnianego szkła. Granit pochodzący z Zimbabwe został pocięty na masywne bloki, każdy o wadze 75 kg, i wypolerowany we Włoszech. W efekcie możemy podziwiać niezwykły widok jakim jest prawie lustrzane odbicie przepływających statków, jachtów i błyszczącej w słońcu wody kopenhaskiej zatoki.

Views: 4590 views   
All Articles
Useful Information  (41)
Local and World News  (12)
Events  (56)
Press  (21)
Other  (25)

Ledger Nano X - The secure hardware wallet

* Eskapadowcy.pl Portal is not responsible for content posted by users. Published content are property of their respective authors. Inappropriate Content.Instant SSL Certificate Secure Site

Zgłoś sugestię
  • Facebook
  • Nasza Klasa
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Blip
  • Flaker
  • GoldenLine
  • RSS