Active Server Pages,ActiveServerPages+,ASP,ASP+,aspx,VBScript,IIS,internet,intranet,programming,programowanie,XML,Extensible Markup Language,kurs,opis,HTML,Hypertext Markup Language,JScript,JavaScript,wyszukiwarka,znajdz,instrukcja,Stelmik,Stelmi,free,darmo,zadarmo,free,serwer,server,www,konta,PHP,perl,klient,uslugi,asp,sklep internetowy,sklepy internetowe,e-sklep,esklep,tworzenie stron internetowych,strony internetowe,strony www,tworzenie stron www,strony internetowe,web page,webpage,creating,Krzysztof Stelmach,Krzysztof,Stelmach,www.stelmach.info,www.asp.z.pl
 
Ledger Nano X - The secure hardware wallet
IP: 3.238.117.130 
 
 HTML / ODSYŁACZE
Szukaj:  
Pon, 22.04.2024r.
KURSY » języki - klient » HTML » Odsyłacze
 

Odsyłacze (hiperłącza) są nieodzownym elementami dokumentu HTML w sieci World Wide Web. Dzięki nim można powiązywać ze sobą poszczególne strony internetowe. Hiperłącze jest wskaźnikiem do innego miejsca w sieci WWW. Kliknięcie na nim powoduje przeniesienie użytkownika do innej strony lub konkretnego miejsca w danym dokumencie (może być to również ten sam dokument).

Występują dwa rodzaje odsyłaczy:
- odsyłacz do etykiety,
- odsyłacz do strony.

Etykieta to inaczej elektroniczna zakładka, zakotwiczenie, które określa miejsce w dokumencie HTML. Utworzenie etykiety umożliwi nam odwołać się nie tylko do samej strony, ale także do określonego miejsca na tej stronie. W taki sposób czytelnik będzie mógł natychmiast przejść do miejsca, które go interesuje. Używanie wielu hiperłączy na stronie czyni ją bardziej zrozumiałą, czytelną i sprawia, że użytkownik może w szybki sposób dotrzeć do konkretnej wiadomości. Należy pamiątać tylko aby każdy odsyłacz był poprawnie opisany. Przykład konstrukcji etykiety (zakotwiczenia) został przedstawiony poniżej:

<A NAME="nazwa etykiety"> </A>

Wewnątrz powyższego znacznika można wpisać tekst, do którego odsyłącz będzie mógł się później odwołać. Przykładami zastosowań zakotwiczeń i odsyłaczy są miejsca końca każdego rozdziału, gdzie użytkownik może wrócić do początku rozdziału lub do spisu treści.

Odsyłaczem nazywamy element, który wskazuje inne miejsce w Internecie i pozwala przejść do niego poprzez kliknięcie na nim myszą. Konstrukcja odsyłacza wygląda następująco:

<A HREF="adres_URL">Widoczny tekst odsyłacza</A>

Po utworzeniu odsyłacza, ciąg znaków zawarty wewnątrz znacznika określającego odsyłącz, tj. "Widoczny tekst odsyłacza", będzie wyróżniony poprzez podkreślenie i zmianę koloru, standardowo jest nim kolor niebieski. Jeśli kursor myszki znajdzie się nad odsyłaczem zmienia swój wygląd (np. postać: rączka), zaś w wierszu statusu przeglądarki powinna pojawić sie informacja na temat miejsca docelowego. Kliknięcie wywoła natychmiastowe przejście do określonego odsyłaczem miejsca.

Dość często spotykanym odsyłaczem na stronach WWW jest konstrukcja umożliwiająca czytelnikowi strony wysłać pocztę elektroniczną do jakiejś osoby (np. autora). Konstrukcja takiego odsyłacza wygląda następująco:

<A HREF=mailto:uzytkownik@domena.pl>Wyślij do mnie e-maila</A>

W miejscy wyświetlenia komunikatu można umieścić adres e-mail, by był widoczny bezpośrednio na ekranie przeglądarki, np.:

<A HREF=mailto:uzytkownik@domena.pl>uzytkownik@domena.pl</A>

Można także stworzyć odsyłacz w postaci obrazka. W tym celu należy umieścić obrazek wewnątrz znacznika <A HREF> </A>.

Konstrukcje odsyłaczy umożliwiają odwoływać się także do wielu innych usług niż http, np.:

- <A HREF=file:///ścieżka/plik></A> - pliku na dysku lokalnym
- <A HREF=gopher://...></A> - usługi gophera
- <A HREF=telnet://...></A> - usługi telnetu
- <A HREF=news://...></A> - usługi grup dyskusyjnych
- <A HREF=ftp://ftp.domena.pl></A> - usługi FTP (File Transfer Protocol)
 
do góry ^ 
Jesteś 4456395 odwiedzającym
 
 
Copyright © 2003-2024 Krzysztof Stelmach, Wszelkie prawa zastrzeżone.
 
System reklamy Test