Active Server Pages,ActiveServerPages+,ASP,ASP+,aspx,VBScript,IIS,internet,intranet,programming,programowanie,XML,Extensible Markup Language,kurs,opis,HTML,Hypertext Markup Language,JScript,JavaScript,wyszukiwarka,znajdz,instrukcja,Stelmik,Stelmi,free,darmo,zadarmo,free,serwer,server,www,konta,PHP,perl,klient,uslugi,asp,sklep internetowy,sklepy internetowe,e-sklep,esklep,tworzenie stron internetowych,strony internetowe,strony www,tworzenie stron www,strony internetowe,web page,webpage,creating,Krzysztof Stelmach,Krzysztof,Stelmach,www.stelmach.info,www.asp.z.pl
 
Ledger Nano X - The secure hardware wallet
IP: 3.238.117.130 
 
 PERL / PROSTY PROGRAM
Szukaj:  
Pon, 22.04.2024r.
KURSY » języki - serwer » Perl » Prosty program
 

Na początku zostanie przedstawiony prosty program:

#!/usr/local/bin/perl
#
# Ten program oczywiście
#
print 'Witaj świecie.'; # wyświetla komunikat

Przejdźmy do omówienia poszczególnych linii powyższego programu.

Pierwsza linia.

Każdy program w języku Perl zaczyna się linią:

#!/usr/local/bin/perl

choć może ona zmieniać się w zależności od systemu. Linia ta mówi komputerowi co ma zrobić z plikiem, kiedy zostanie wywołany (np. uruchom plik jako plik perla).

Komentarze i składnia.

Komentarze można dołączać do programu przez poprzedzenie ich symbolem '#'. Wszystko, co jest poprzedzone symbolem '#' aż do końca linii jest traktowane jako komentarz (z wyjątkiem pierwszej linii).

Wszystkie linie oprócz komentarzy muszą kończyć się średnikiem (;), tak jak ostatnia linia przedstawionego powyżej programu.

Prosty wydruk.

Funkcja print służy do wyświetlania komunikatów. W powyższym przypadku wyświetla łańcuch znaków Witaj świecie. Oczywiście linia zakończona jest średnikiem.

 
do góry ^ 
Jesteś 4456435 odwiedzającym
 
 
Copyright © 2003-2024 Krzysztof Stelmach, Wszelkie prawa zastrzeżone.
 
System reklamy Test